Sekcie

kompetencie

...vlastne kto rozhoduje o čom...

Všetkým MUMČ sme predložili kompletné technické dokumentácie všetkých nami ponúkaných systémov vrátane certifikácií, technických osvedčení, vyhlásení o zhode, resp. projektovej dokumentácie. Miestne úrady takto nemusia opakovane preskúmavať každú jednu ohlásenú stavbu po technickej stránke, pokiaľ žiadateľ deklaruje, že žiada niektorý konkrétny systém zasklenia loggie alebo balkónu.
MUMČ však dodržiavajú odporučenia Útvaru hlavného architekta Košíc, ktorý je ich poradným orgánom ohľadom urbanistky a architektúry mesta. Názor ÚHA je taký, že na jednom stavebnom dieli môže byť iba vzhľadovo kompatibilné systémy. Stavebným dielom sa obyčajne rozumie sled horizontálne a vertikálne tesne susediacich loggií. Kompatibilita systémov je daná ich vzhľadom. Bezrámové systémy sú kompatibilné všetky ( Optimi, IVETA, Almíra). Pri rámových systémoch je kompatibilita daná hrúbkou rámov, počtom okenných dielov a ich farbou. Tenkorámové rovnakej farby a počtu dielcov môžu byť Glasa, Expodul a Veranda. Hruborámový systém Alufinal nie je kompatibilný so žiadnymi ostatnými. Môže byť hnedý alebo biely.

V minulosti sa ÚHA individuálne vyjadroval ku každej žiadosti na presklenie loggie. Od apríla 2002 však táto kompetencia prešla na MUMČ odd. ŽPaV. Nie všetky mestské časti v Košiciach, akceptujú presun kompetencie z ÚHA na odd. ŽPaV, takže sa oznamovacia povinnosť v Košiciach realizuje dvoma spôsobmi :
   1. a) Stavebník (občan) žiada ÚHA o individuálne vyjadrenie k predmetnej realizácii. Je vhodné
           žiadosť doplniť fotokópiou z mapy mesta Košíc, kde sa zakreslí orientácia loggie na
           príslušnom bytovom dome. Rovnako je vhodné doplniť žiadosť o fotografiu priečelia
           domu, kde má byť realizované presklenie. Takto sa môže výrok ÚHA urýchliť. Z fotografie
           je zrejmé aký, systém už bol alebo nebol realizovaný na stavebnom dieli.
       b) Stavebník žiada o stanovisko vlastníka domu, alebo správcu domu (Bytový podnik, Bytové
           družstvo, Spoločenstvo, Správu vlastníckych bytov, VSŽ byty sro. atď.) ak systém už bol
           alebo nebol realizovaný na stavebnom dieli.
       c) Stavebník podáva oznamovaciu povinnosť na MUMČ odd. ŽPaV s originálom stanoviska
           ÚHA, s originálom stanoviska vlastníka domu, s fotokópiou dokladu vzťahu k bytu,
           s nákresom , s popisom resp. s odvolaním na požadovaný systém.
   2) V prípadoch, kde mestské časti prebrali kompetencie ÚHA, platí bod b) a v bode c) sa
        dokladuje rozšírene o bod a).

Samostatnou kapitolou sú stanoviská vlastníkov alebo správcov domov. Správny postup by mal byť taký, že príslušná samospráva resp. príslušne spoločenstvo sa zíde a hlasovaním rozhodne a jednom systéme zasklenia všetkých loggií. (Zo stanoviska ÚHA a MUMČ sa na susedných loggiách nemôžu striedať nekompatibilné systémy.) Všetci nájomníci resp. vlastníci sa však obyčajne ťažko schádzajú a ešte ťažšie rozhodujú. Akceptovaným je aj listina s podpismi nadpolovičnej väčšiny obyvateľov vchodu, ktorú si zabezpečí stavebník sám. Bežná prax je taká, že potrebné súhlasné stanovisko vydávajú technické komisie bytových družstiev, v niektorých prípadoch iba ved. tech. oddelenia. V prípade spoločenstiev predseda, v zastúpení správnej rady. V prípade, že vlastníci bytov nemajú vytvorené spoločenstvo, súhlasné stanovisko vydáva správca. Niektoré bytové družstvá vyžadujú za prejednania poplatok, iný pre vlastníkov, iný pre nájomníkov. Niektoré družstvá vyžadujú aj stanovisko statika.

Termíny: Prejednanie na ÚHA trvá cca 7 –10 dní. (Zákonná lehota je 30 dní). Spoločenstvá konajú obyčajne na počkanie. Niektoré bytové družstvá 7 dní niektoré 30 dní. Niekedy sa technická komisia nezíde aj dva mesiace (dovolenky, Vianoce atď.). Miestne úrady vydávajú rozhodnutia cca do 7-14 dní. (Zákonná lehota je 30 dní).

Akcie dokumentu