Sekcie

popis systému TermoGlass

TermoGlass je pôvodný český bezrámový systém, vyvinutý firmou DuoTech Kladno. Pohľadovo vytvára dojem súvislej sklenenej plochy nad madlom zábradlia. Každá tabuľa sa pohybuje , môže byť zhrnutá na ľavej, alebo pravej strane, alebo roztiahnutá vejárovite v strede loggie.

5,80 pohľad čelný5Princíp:

Vrchná koľajnica (HS2,HS3,HS4), a spodná koľajnica s odtokom (BS3, BS4,výška 25mm), sú prevzaté zo systému TermoPlus. Montujú sa na strop a madlo zábradlia. Používa sa dvojkoľaj, trojkoľaj, štvorkoľaj, je teda možné realizovať zasklenia s počtom 2,3,4,6,8 okenných tabúľ, v závislosti na veľkosti loggie.

vnútorný pohľad ľavýOkenné krídlo má  novo konštruované vodorovné fixačné profily. Nemá teda zvislé okenné profily. Pohľadovo systém TermoGlass vyzerá ako súvislá sklenená plocha. Krídlo sa odvaľuje  na spodnej koľajnici pomocou 2 ložiskových koliesok.

Výplň okenného krídla je float sklo hr. 6mm.  Je osadené v spodnom a vrchnom vodorovnom fixačnom profile. Medzi jednotlivé okenné krídla je  vložené číre, UV stabilné PVC tesnenie tvaru "U" s priečnou manžetou, ktoré utesňuje systém.

Na obidvoch stranách  je osadené madlo s poistkou, ktoré zabraňuje nežiaducemu otvoreniu z vonkajšej strany strany.

Systém je možné doplniť sieťkou proti hmyzu, ktorá je osadená v samostatnom ráme vo voľnej koľajnici.

69Materiály:

Konštrukcia je z hliníka, s povrchovou úpravou  strieborný elox, alebo komaxit štandardne biely, alebo ľubovoľný odtieň RAL. Výplň je štandardne číre sklo Planilux hr. 6mm.

Tepelná izolácia :

Na tomto mieste by sme mohli uviesť množstvo číselných údajov ako napr. súčiniteľ prechodu tepla s rozmerom Watt na meter štvorcový krát Kelvin na mínus prvú. Veľkej väčšine používateľov uvedené číslo by nepovedalo nič. Uvádzame radšej výsledok dlhoročnej skúsenosti.

Zasklenie loggie rieši v prvom rade tepelnú pohodu a využiteľnosť loggie. Až následne doplnkovo vylepšuje tepelnú bilanciu  bytu. Zasklená loggia funguje ako tepelný kolektor. A je to výrazne rozdielne či na sklenenú plochu svieti slnko, alebo je pod mrakom.

V zimných mesiacoch, ak je pod mrakom, rozdiel teplôt medzi vonkajším prostredím a teplotou na loggii je cca 4-6°C. Ak svieti slnko priamo na sklenenú plochu, je rozdiel teplôt 6-10°C. Teplota v byte pri zatvorených dverách na loggiu sa zvýši cca o 1-2°C.

V skorých jarných dňoch (marec až máj) a rovnako v neskorých jesenných dňoch (až november) sa prejavujú výhody zasklenia najviac. V dňoch, keď je pod mrakom, je rozdiel teplôt 8-14°C. V slnečných dňoch je rozdiel teplôt 10-20°C.

V letných mesiacoch však môže dôjsť až k prehriatiu uzatvorených loggií. Teploty môžu za slnečného dňa vyskočiť až na 40-45°C.

Z uvedeného vyplýva : V zimných mesiacoch vám kvety nepomrznú, môžete držať niektoré druhy ovocia, potraviny. Na jar a na jeseň môžete v pohode posedieť na loggií aj v mesiacoch, keď ešte ľudia na ulici chodia teplo oblečení. V apríli aj v novembri môžete mať v niektoré dni vypnuté kúrenie, pootvoriť dvierka z loggie a púšťať teplo do bytu. V lete však musíte zabezpečiť výrazné vetranie, alebo aj namontovať tieniace žalúzie.

Zvuková izolácia :

Odstup hluku je cca -35 dB. V praxi to znamená veľmi výrazne zníženie hluku. Napr. zasklená loggia na druhom poschodí orientovaná k výraznej doprave, (auta, električky), zníži hluk na temer poznateľnú úroveň. Škrípanie električiek v nočných hodinách temer nepočuť.

Meranie a montáž:

Meranie je bezplatné a vykonáva sa laserovými prístrojmi. Merajú sa nielen 3-4 výšky a 3-4 dĺžky ale aj sklon zábradlia a sklon stropu. Meranie trvá cca 30 minút. Vypisovanie zmluvy a tlačív oznamovacej povinnosti trvajú cca 40 minút.

Montáž u zákazníka trvá cca 1 pracovný deň, v prípade nepredvídaných situácií (odpadne kus betónu, atď.) pokračujeme na ďalší deň. Deň montáže navrhujeme zákazníkovi v predstihu 3 dní. Výroba mechaniky, skiel a predmontáž v dielni trvá cca 2-3 týždne.

Prevádzka a údržba:

33Všetky okenné tabule sa pohybujú, môžu byť dorazené na ľavú alebo pravú stranu, alebo môžu byť vejárovite roztiahnuté v strednej časti loggie. V prípade loggie dlhej 5,8m  môžu byť 3 tabule zasunuté na ľavú a 3 na pravú stranu, stredná časť je úplne otvorená. Spodná koľajnica musí byť udržiavaná v čistote pre ľahkú a bezhlučnú prevádzku. Na umývanie hliníkových rámov postačujú bežné saponáty a bežné špongie, hubice.

Umývanie sklenených tabúľ je možné vysadením okenného rámu z koľajníc tak, že sa okenný rám zdvihne o cca 1 cm a spodná časť sa vysunie dovnútra. Váha jednej tabule je cca 15-16 kg.

Prednosti .

Prednosťou je presné a spoľahlivé posúvanie tabúľ. Tabule skiel sa pohybujú veľmi ľahko. Celkový dojem je elegancia , ľahkosť, vzdušnosť, veľa svetla. Je možné doplniť sieťkou na hmyz.

64Nevýhody :

Nie je možné použiť dvojsklo na zvýšenie tepelnej izolácie systému. Systém nie je možné uzamknúť na kľúč (detská poistka). Jedna okenná tabuľa je mierne ťažšia, pri umývaní  odporúčame, aby ju vyberali a vkladali dve dospelé osoby.

Kompatibilita s inými systémami:

Podľa názoru Útvaru hlavného architekta mesta Košice, sú všetky bezrámové systémy navzájom vzľadovo kompatibilné. Na jednej pohľadovej fasáde môžu byť striedavo montované systémy Optimi, Iveta, Almíra, Cover aj TermoGlass.

 

 

Akcie dokumentu