Sekcie

popis systému Glasa

GLASA® je pôvodne švédsky tenkorámový hliníkový systém na zasklievanie lodžií , balkónov a deliacich stien, vyrábaný českou firmou GM Fasader Brno. Táto firma je aj držiteľom ochrannej známky, názvu „GLASA®“ v ČR aj v SR. Číslo zápisu na Úrade priemyselného vlastníctva SR je :186711. Skontrolujte si na www.upv.sk . Používanie tohto názvu neautorizovanými predajcami je neprípustné. Rovnako používanie tohto názvu pre výrobky podobného vzhľadu, ale od iného výrobcu, je trestné.

GLASA ®

Princíp, prednosti, nevýhody, kompatibilita.

       

3d; 2,85 x 1,55     sklo v zábradlí

Princíp:

Tabuľa skla, alebo inej výplne, je orámovaná okenným hliníkovým rámom. Pohybuje sa na bezúdržbových ložiskách na spodnej a v hornej koľajnici. Hrúbka okenných rámov aj obvodového rámu je z náhľadu 35 mm. Dolná a horná koľajnica môžu byť v prevedení:

A) dvojkoľaj a v nej sa môžu pohybovať dve tabule skiel (2d), alebo štyri tabule skiel (2x2d)

B) trojkoľaj  s troma (3d) alebo šiestimi (2x3d) tabuľami

C) štvorkoľaj so štyrmi (4d) alebo ôsmimi (2x4d) tabuľami skiel.

Maximálna šírka okennej tabule je 900mm a maximálna výška 1800mm. Takto sa dá pokryť široká paleta lodžií a balkónov. Pre lodžie dĺžok 2,40 a 2,85 však odporúčame 3d systém. Pre dĺžky 3,20 a 3,45 4d systém. Pre 4,05 odporúčame 2x3d systém. Pre dĺžku lodžie 5,80 odporúčame 2x4d systém. Všetky sklá sa pohybujú a zasúvajú sa za seba. V spodnej koľajnici sú drenážne otvory na odvod dažďovej vody. V spodnej a dolnej koľajnici sú prieduchy pre trvalú infiltráciu. Tesnosť systému je daná použitím mohérového štetinového tesnenia v styku rámov a koľají.

Dve krajné okenné tabule majú držadlá. Ako doplnok ponúkame dvojicu cylindrických zámkov, ktorými sa dá lodžia uzamknúť.

 

Materiály:

Ø       Okenné rámy a koľajnice sú z hliníkovej zliatiny. Povrchová úprava je vypaľovaná prášková farba (komaxit) štandardne biela , alebo pri väčších objednávkach aj všetky odtiene RAL.

Ø       Sklo môže byť volené v hrúbkach 4mm, 5mm, 6mm, alebo dvojsklo 4+8+4 mm. Typ skla môže byť štandardné float, alebo bezpečnostné sklo (lepené s vnútornou fóliou), alebo kalené sklo (Kalsec). V prípade izolačného dvojskla môže byť požitá ľubovolná kombinácia týchto možností.

Ø       Kolieska na posuv sklenených tabúľ sú z nerezových samomazných ložísk uložených v plastovej bandáži.

Ø       Ostatné materiály a dielce sú z materiálov nepodliehajúcich poveternostným vplyvom a UV žiareniu.

 

Prevádzka a údržba:

Spodná koľajnica musí byť udržiavaná v čistote pre ľahkú a bezhlučnú prevádzku. Na umývanie hliníkových rámov postačujú bežné saponáty a bežné špongie, hubice. Umývanie skiel je možné pri odsunutých krídlach stierkou na násade, pri miernom vyklonení sa z lodžie. Tabule skiel sa dajú aj ľahko vysadiť z obvodového rámu a prevádzať umývanie vysadených tabúľ na lodžii. Vysadenie sa prevádza odskrutkovaním istiacich zarážok.

 

Prednosti, nevýhody:

Prednosťou je presné posúvanie a zatváranie, pevnosť, spoľahlivosť. Tabule skiel sa pohybujú ľahko. Celkový dojem je elegancia a funkčnosť. Tento systém umožňuje aj osadenie izolačných dvojskiel, čím sa dosahuje nízka hodnota súčiniteľa prechodu tepla (k), podobne ako pri plastových oknách s dvojsklom. Krajné okenné krídla sa dajú uzamknúť cylindrickým zámkom, čím sa zvyšuje ochrana proti vniknutiu.

Nevýhodou je trochu obtiažnejšia umývatelnosť, mierne vyklonenie sa z lodžie, resp. nutnosť dvoch osôb na vysadenie okenného krídla. Ďalšou nevýhodou ako pri všetkých rámových systémoch je to, že 1/3  resp. 1/4 loggiovej plochy je vždy uzavretá. Dostatočnému prevetraniu to však nebráni.

 

Kompatibilita a inými systémami:

Názor Útvaru hlavného architekta mesta Košice je, že tento systém je kompatibilný s tenkorámovým systémom Expodul, pretože je vzhľadovo aj funkčne podobný. GLASA® a Expodul teda môžu byť kombinované na tom istom stavebnom diely fasády obytného domu.   Nie je však kompatibilný so žiadnym bezrámovým systémom, ani hruborámovým systémom.

 

Z profilov systému GLASA® je možne realizovať aj pevné okná, posuvné okná, pevné deliace steny, pevné steny s posuvnými dverami alebo aj rôzne konštrukcie zimných záhrad.

 

 

Akcie dokumentu