Sekcie

popis systému Almíra

Systém Almíra je bezrámový systém vyvinutý českou firmou Hrdý a všetky komponenty sú českej výroby. Ak sú všetky tabule skiel "zatvorené", Almíra z pohľadovej plochy vyzerá ako súvislá sklenená plocha (ako výklad).

Princíp, prednosti, nevýhody, kompatibilita. 


Almíra 5,80m    Almíra 3,45m

Tabule sú osadené do obvodového hliníkového rámu z pohľadovej plochy hrúbky 45 mm. Rám leží na madle zábradlia a je kotvený o strop a steny loggie. Rám je vyhotovený v bielej farbe. Tabule skiel sú hrúbky 6 mm a môžu byť v štandardnej kvalite Float, v tvrdenej kvalite Kalsec, alebo bezpečnostné v kvalite Konex.
Sklá sú osadené v dvoch radoch. Predný rad má sklá pevné, v zadnom rade sú sklá posuvné a zasúvajú sa za predné. Medzera medzi prednými a zadnými sklami je 2 mm, v letných mesiacoch umožňuje prirodzené vetranie. Na zimné obdobie sa na hrany skiel môže nasadiť polykarbonátová lišta tvaru „U“ ktorá je číra. Tým sa medzera medza zadnými a prednými sklami vyplní a systém má lepšie tepelné aj zvukové vlastnosti. Šírka skla sa volí cca 60 cm (a menej). Je možné realizovať až ho šírky 1 m. Počet tabúľ v systéme je voliteľný a závisí od požiadaviek užívateľa. Odporúčame použiť párny počet. Pre šírky loggií 2,40; 2,85; 3,20; 3,45 štyri tabule, dve bočné sú pevné a dve stredné sa rozťahujú od seba a zasúvajú sa za bočné pevné. Pre šírky 3,45 aj 4,05 je možné použiť systém zo 6 tabúľ. Dve bočné sú pevné. Jedna dvojica sa rozťahuje od seba. Jedno ďalšie sklo je pevné a ďaľšie sa pohybuje na obidve strany. Pre šírku 5,80 je možné použiť 8 tabúľ (pohyblivé sú dve dvierka rozťahované od seba) alebo 10 tabúľ (dve dvierka od seba a jedna ďalšia pohyblivá na obidve strany). Pohyblivé sklá sa v ráme kĺžu tak, že sú uložené v polykarbonátovom bežci a pritlačené plastovou lištou. Čím sa volí menšie sklo tým sa sklá pohybujú ľahšie. Sklá sa zaisťujú voči nežiadanému posunutiu napr. z vonkajšej strany (na prízemí) zarážkami. Pohyblivé sklá majú úchytné madlo. Zarážky a madlo sú strieborné alebo biele. Systém je certifikovaný do výšky 18 poschodí pre všetky typy skiel. Vydrží všetky štandardné nápory vetra. (Nevydrží tajfún, orkán a zemetrasenie).

Sklo Float je bežným okenným tabuľovým sklom, ale v systéme Almíra sa používa hr. 6 mm, pokiaľ v bežných oknách je iba hr. 4 mm. Je rozbitné.
Sklo Kalsec je kalené, tvrdené, bezpečnostné sklo. Je tuhšie, odoláva nárazom (lopta, puk, lakeť, päsť), slúži aj ako ochrana voči vniknutiu napr. na prízemí, alebo pri realizácii tabúľ vyšších ako 1,60 m. Veľkým úderom napr. hasičskej sekery je rozbitné, ale na drobné granuly. Sklo Konex je lepené sklo, ktoré aj po menšom údere vytvorí sústredené kružnice so siločiarami (resp. pavučinu). Sklo po rozbití nepadá vo veľkých tabuliach ani sa nerozsype.

Prednosťou tohto systému je , že pri svojej jednoduchosti sa na ňom nemá čo pokaziť Súčasne je esteticky na úrovni systému IVETA. Má veľmi krátku dodaciu lehotu a je najlacnejší zo všetkých certifikovaných systémov.

Nevýhodou oproti systému IVETA je, že sa dá otvoriť iba 50% plochy. Druhá polovica sú pevné sklá. Z hľadiska letného prevzdušnenia takéto otvorenie je dostatočné. Umývanie skiel je možné iba vyklonením sa z loggie v mieste odsunutého skla a použitím stierky, ktorá je na násade.

Systém je opticky kompatibilný so všetkými ostatnými bezrámovými systémami (Optimi, Vario). Je teda možné ich kombinovať na jednej fasáde.

 

 

Akcie dokumentu
« November 2021 »
November
PoUtStŠtPiaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930