Sekcie

popis systému COVER

COVER® je výrobkom fínskej firmy Cover Aluproducts Oy. Ltd., a patrí v kategórii bezrámových zasklievacích systémov (spolu s ďalšími dvoma, troma systémami) k svetovej špičke. Firma má zastúpenie v 13 krajinách Európy, v Kanade, USA, Brazílii, Juhoafrickej Republike. Pre slovenských zákazníkov je naša ponuka tohto systému, najvyššia možná dosiahnuteľná úroveň v kvalite aj funkčnosti.

COVER ®

Princíp, prednosti, nevýhody, kompatibilita.

 

 balkón 0,6+3,6+0,6  v oblúku

Princíp:

·        Tabule skiel nemajú vertikálne orámovanie. Pri zatvorení všetkých tabúľ tieto tvoria na pohľad súvislú sklenenú plochu. Tabule skiel sa posúvajú a vytáčajú do vnútra lodžie (balkónu, terasy, verandy). Tabule prechádzajú cez 90° , ale aj 45°, 135° alebo ľubovolný uhol lomu koľajnice. Takto je možné zhrnúť tabule skiel aj na všetkých dvoch stranách lodžie, ako aj realizovať zasklenie napr. šesťhranného pôdorysu, alebo pôdorysu ľubovolnej krivky. Pohyb a vytáčanie sklenenej tabule je realizované dvojicou ztrojených plastových otáčajúcich koliesok pohybujúcich sa v dutine hornej koľajnice a dvojicou v dolnej koľajnici. Tento spôsob pohybu tabúľ je pôvodnou myšlienkou firmy Cover a je chránený viacerými patentami po celom svete.

·         Tabule skiel môžu mať hrúbku 6mm, alebo 8mm v závislosti od požadovanej výšky zasklenia. Táto môže byť až do 3 m, takže systémom COVER® je možné vykonávať zasklenia lodžií a balkónov aj štandardným spôsobom od madla zábradlia po strop, ale aj od podlahy po strop v jednej tabuli. Tak isto je možné vytvárať presklenie terás, veránd, stien zimných záhrad, prístreškov v tabuli výšky do 3 m a to bezrámovo. Tabule skiel sú v okenných profiloch silikónované.

·         Horná a dolná koľajnica má alternatívne prídavné profily, ktoré umožňujú vertikálnu korekciu nerovnosti stropu a podlahy. Profil tvaru U je zasunutý do druhého profilu tvaru U. Vzájomná poloha je nastaviteľná na závitovom telese s presnosťou desatín mm s celkovým rozsahom pár centimetrov. Takto je možno systém aplikovať aj na spádované podlahy a stropy.

 

Materiály:

Ø      Okenné rámy a koľajnice sú z hliníkovej zliatiny. Tieto sa vyrábajú vo Fínsku. Povrchová úprava je vykonaná eloxovaním, odtieň prírodný hliník. Na požiadanie je možné aplikovať aj vypaľovanú práškovú farbu (komaxit) štandardne bielu , alebo pri väčších objednávkach aj všetky odtiene RAL.

Ø       Používa sa výhradne kalené sklo hr. 6mm alebo 8mm.

Ø       Na montáž sklenených tabúľ do okenných rámov sa používa vysoko kvalitný silikónový tmel dodávaný k montáži výrobcom.

Ø       Plastové kolieska, vodiace lišty, kryty sú vyrobené z vysokokvalitných pevných a húževnatých materiálov.

Ø       Medziokenné lišty tvaru „h“ ako aj koncové dorazové tesnenia sú číre a odolné voči UV žiareniu.

Ø       Všetky kotviace prvky, pomocný materiál, príchytky majú antikoróznu povrchovú úpravu.

Ø       Výrobca dodáva kompletný spojovací a pomocný materiál. Použitie menej kvalitných prvkov je vylúčené. 

 

Prevádzka a údržba:

Systém je bezúdržbový, pre ľahký chod okenných rámov musia byť koľajnice udržiavané v čistote. Na umývanie hliníkových rámov postačujú bežné saponáty a bežné špongie, hubice. Umývanie skiel je možné pri odsunutých a vytočených krídlach stierkou na násade. Toto je možné z vnútra lodžie, bez nutnosti vykláňania sa smerom von .

 

Prednosti, nevýhody:

Prednosťou je presné posúvanie a zatváranie, pevnosť, spoľahlivosť. Tabule skiel sa pohybujú ľahko a presne. Celkový dojem je elegancia a bezpečnosť. Systém je vysoko variabilný

Nevýhodou je vyššia cena.

 

Kompatibilita s inými systémami:

Z posudku Útvaru hlavného architekta mesta Košice vyplýva, že tento systém je po architektonickej stránke kompatibilný s bezrámovými systémami  ALMÍRA®,OPTIMI®, aj VARIO® Môžu teda byť kombinované na tom istom stavebnom dieli fasády obytného domu.   Nie je však kompatibilný so žiadnym tenkorámovým alebo hruborámovým systémom.

 

Akcie dokumentu
« November 2021 »
November
PoUtStŠtPiaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930